0532 648 41 97

yasardagci@outlook.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   08:30 - 19:00

BLOG
Anasayfa Blog Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

08 Mayıs 2019

Otomobil tutkunları arasındaki en önemli tartışma konularından biri, hangi vites çeşidinin daha rahat, iyi, pratik, seri, kısacası daha iyi olduğudur. Bununla ilgili birçok yanlış söylentinin de olduğunu, vites seçimiyle ilgili her duyduğunuza inanmamanız gerektiğini bu yazıyla kanıtlamak istiyoruz.

Otomobil tutkunları arasındaki en önemli tartışma konularından biri, hangi vites çeşidinin daha rahat, iyi, pratik, seri, kısacası daha iyi olduğudur. Bununla ilgili birçok yanlış söylentinin de olduğunu, vites seçimiyle ilgili her duyduğunuza inanmamanız gerektiğini bu yazıyla kanıtlamak istiyoruz.

“Otomatik vites mi, manuel mi daha iyi?”, “Otomatik vitesin düz vitese göre dezavantajları var mı?” ya da “Manuel vites mi, otomatik vites mi çok yakar?” gibi sorularla birçok farklı platformda tartışılan bu konu hakkında en doğru bilgileri vermek için iki vites çeşidini karşılaştırdık.

Düz Vites ile Otomatik Vites Arasında Ne Fark Var?
 
Bu iki araç tipi arasındaki asıl fark, vites şanzımanının çalışma prensibidir. Düz viteste, sürücünün manuel olarak ayarladığı şekilde vites değiştirilirken otomatik viteste araç, hangi vitese geçmesi gerektiğine hız ve motor devri arasında bir bağlantı kurarak kendisi karar verir. Bu küçük fark, yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti, güvenli sürüş, konfor gibi birçok konuda değişiklikleri beraberinde getirir.

Otomatik-manuel vites karşılaştırması yaparken her iki vites türünün avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından hangi vites türü araba kullanmak beklentilerinizle örtüşüyorsa onu seçebilirsiniz.

Manuel Vites Araba Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Diğer adıyla manuel vitesli araçlar olan düz vitesli arabaların avantajlarından bahsederken aslında otomatik vites araçların dezavantajlarına değinmiş oluyoruz.

-Düz Vites Arabanın Maliyeti Daha Ucuz
 
Çalışma esnasında ve devir değişiminde daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyan otomatik vitesli arabalara göre düz vitesli araçlar daha az yakarlar. Yani düz vitesli arabalarda yakıt tüketimi daha azdır. Fakat otomatik vitesli araçlardaki gelişen teknoloji ile bu durum artık değişiyor. Hatta günümüzde düz vitese göre daha az yakan otomatik vites araba modelleri bile mevcut. Yine de henüz bu alanda düz vitesli araçlar genel olarak daha avantajlı.
Aynı modelin otomatik ve manuel vites seçeneklerinin yakıt tüketimi üzerinden bir örnek vermek gerekirse tablo şu şekilde:

Düz vitesli arabaların şanzıman ve parçaları otomatik vitesli araçlara göre daha ucuzdur. Otomatik şanzımanlı araçlar bozulduğunda oluşan masraf, bu nedenle düz viteslilere göre genellikle çok daha fazla olur.

Düz vitesli arabaların aksine otomatik vitesli arabaların arızalanma nedenleri çok çeşitli ve bazen de maliyetli olabilir. Şanzıman yağının eksilmesi, bakımının düzenli yapılmaması, orijinal olmayan yedek parçaların kullanılması gibi birçok neden bulunur. Bu da maliyetlerin artmasını beraberinde getirir.


Pratik kullanım sunması, daha yeni bir motor teknolojisine sahip olması gibi nedenler eklenince otomatik vitesli araçlar, düz vitesli araçlarla kıyaslanınca daha yüksek fiyatlara satılıyor. Öyle ki aynı markanın aynı modelinin farklı şanzıman tipleri arasında bile hissedilir oranda fiyat farkı olabiliyor.

Aynı modelin otomatik ve manuel vites seçeneklerinin satış fiyatları üzerinden bir örnek vermek gerekirse tablo şu şekilde:

Usta Sürücüler Manuel Vitesi Tercih Ediyorlar. Peki Neden?

Düz vitesli araçlarda hakimiyet tamamen sürücüdedir. Bu da birçok sürücüye göre gerçek araba kullanma keyfi demektir. Çünkü otomatik vitesli araçlarda vites geçişleri için gereken süre daha fazladır. Manuel vitesli arabalarda ise istediğiniz zaman vitesi değiştirmeniz mümkün. Bu da motordan yüksek performans almak isteyen sürücülerin düz vitesli otomobilleri daha çok tercih etmesini sağlıyor.

Manuel vitesli otomobiller hızlı devir alırlar demiştik. Günümüzde gelişen otomatik vites teknolojisi ile bu açık büyük ölçüde kapanmış olsa da hala pek çok düz vites araç, vites değişimine daha hızlı uyum sağlayarak daha hızlı devir almakta.

Kısacası manuel vitesli arabalar daha hızlı vites geçişi sağlar ve böylece motordan daha güçlü performans elde edilebilir. Bu da araba kullanmayı bir gereklilik olarak değil de sevdikleri bir hobi olarak kullananlar için tercih sebebidir. Ayrıca uygun yollarda yüksek hızda araba kullanmak isteyenler de bu gruba dahil edilebilir.

Otomatik Vitesin Düz Vites Araçlara Göre Avantajları ve Dezavantajları

Otomatik Vites Teknolojisi Gelişiyor

Otomatik vites araçların genel olarak maliyetinin daha yüksek olduğu doğru. Ancak son yıllarda manuel vites teknolojileri geliştiği gibi otomatik vites konusunda da büyük atılımlar yapılıyor.

Otomatik vites teknolojilerinde son yıllarda yaşanan gelişim ve değişime örnek olarak Nissan araçlarda kullanılan X-Tronic şanzıman ele alınabilir. CVT şanzıman mantığındaki bu sistem, sabit vites değeri yerine sürekli değişken oranlı vites anlayışına sahip. 1. ya da 5. vites yerine yol ve sürüş şartlarına göre vitesi ayarlıyor, değerler arasında sürekli geziyor. Kesintisiz aktarım ile gücü maksimum değerde tutarak yüksek performans sağladığı gibi yakıt tüketimini de dengeliyor, hatta bu alanda tasarruf bile sağlıyor.

Ayrıca araç kullanımı ve tecrübeyle ilgili olarak da yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Çünkü araba kullanmayı yeni öğrenmiş kişiler genellikle manuel şanzımanda vites geçişini ideal zamanda yapmayı başaramadıkları için motor yüksek devirlerde çalışır. Bu da düz vitesli araçlarda daha çok yakıt tüketilmesini beraberinde getirir. Yeni nesil otomatik vites teknolojileri ise bu tip durumlarda vites değerini sabit tutmayıp ihtiyaca ve yola göre sürekli değiştirdiği için motor yüksek devirlerde kullanılmaz. Böylece otomatik vitesin otomatik olarak yakıt tüketimini düşürdüğü söylenebilir.

-Konforu Sevenlerin ve Acemilerin Tercihi: Otomatik Vites
 
Otomatik vitesle çalışan bir aracın en önemli avantajı, trafikte sunduğu konfordur. Vites değişimi ve debriyaj kullanımı olmadan sadece direksiyona ve yola odaklanarak saatlerce yorulmadan trafikte araç kullanmanıza olanak tanır. Debriyaj ve vites değişimine odaklanmak zorunda kalmadığınız için trafiğe, yola, işaretlere ve levhalara çok daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Araba kullanmaya yeni başlayanların daha hızlı adapte o

labildiği bir yapıya sahiptir. Çünkü ilk kez araba kullanan birine debriyaj-fren-gaz üçlüsü ve aracın aldığı devire göre vites değiştirme konusu biraz karmaşık gelebilir. Eğer İstanbul gibi trafiğin çok yoğun olduğu bir şehirde yaşıyor ve aracınızı daha çok şehir içi kullanım amacıyla almayı düşünüyorsanız otomatik vitesli ikinci el araçlar sizin için en konforlu seçim olacaktır.

Çevrecilerin Tercihi Hangi Vites?

Trafikteki her araç, motoru çalıştıkça yakıt tüketir ve bunun sonunda da hava kirliliğine etki eder. Emisyon da arabaların yarattığı hava kirliliğine verilen isimdir. Bir otomobilin emisyon değeri ne kadar düşükse hava kirliliğine katkısı da o kadar az olur. Manuel vitesli araçlarla otomatik vitesli araçları bu bakımdan karşılaştırırsak şunu söyleyebiliriz ki otomatik şanzıman, daha düşük emisyon değerine sahiptir demek yeterli olmaz. Çünkü farklı markalara ve modellere göre manuel vitesli modeller de daha düşük emisyon değerlerine sahip olabiliyor.

Piyasada Hangisi Tercih Ediliyor?
 
Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından her yıl Türkiye’de otomobil satış rakamları açıklanıyor. 2017 yılı için de benzer bir rapor yayımlandı. Buna göre 2017 yılının ilk 6 ayında satılan otomatik vitesli araba sayısı 177.689. Satışa oranı %58 olurken düz vitesli araçların satışa oranı ise %42. Yani Türkiye’de otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli otomobillerden yaklaşık %20 oranında daha fazla satıldı.

Bu veriler ışığında söylenebileceği gibi gelişen teknolojilerin de etkisiyle daha pratik kullanım imkanı sunan otomatik vitesli arabalar artık daha fazla tercih ediliyor.
Bu satış rakamlarında yaşanılan şehrin trafik yoğunluğu da büyük bir etken. Sıkışık trafiğe sahip büyükşehirlerde sık sık dur-kalk yapılması ve vites değiştirilmesi gerektiği için otomatik vitesli araçlara talep artarken daha geniş yollar ve düşük trafik yoğunluğuna sahip Anadolu şehirlerinde düz vitesli araçlar daha çok tercih ediliyor.

Bu oranın dünya genelindeki dağılımı ise biraz farklı. ABD’de son bir yılda satılan araçların sadece %4’ü manuel vitesli olurken %96 gibi büyük bir kısmı otomatik vitesli oldu. Ancak Avrupa ülkelerinin genel ortalamasına bakılacak olursa son bir yılda satılan otomobillerin yaklaşık %80’inin manuel vitesli olduğu görülür. Burada emisyon politikaları, yakıt fiyatları, kültürel alışkanlıklar gibi birçok farklı kriterin devreye girdiği de unutulmamalı.Bu yazı 752 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

2019 Trafik Cezaları

08 Mayıs 2019

Cam Filmi Yasak Mı ?

08 Mayıs 2019

Bizi Arayın 0532 648 41 97

Bizi Arayın 0532 648 41 97

Atatürk Mah. Hadımköy Yolu No:8 Esenyurt - İSTANBUL
0532 648 41 97
0532 648 41 97
yasardagci@outlook.com

@arfajans

Sitedeki tüm görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz

E-BÜLTEN ABONELİĞİ